Zwiększone zużycie paliwa? Sprawdź, co może być przyczyną!

Częstsze tankowanie samochodu wpływa na zwiększenie kosztów jego eksploatacji. Jednak taka sytuacja oprócz tego, że jest obciążeniem dla naszego portfela, bywa też sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z pojazdem. Jeśli w porę nie znajdziesz przyczyny większego spalania paliwa, problem może się pogłębić. Sprawdź, co może być powodem częstszych wizyt na stacji benzynowej, a przede wszystkim dowiedz się, od czego zależy spalanie samochodu i spróbuj uporać się z uporczywym problemem.

CO ZROBIĆ GDY SPALANIE BENZYNY JEST ZA WYSOKIE?

Jeśli w samochodzie nie zapaliła się żadna kontrolka, należy zatankować auto do pełna i obserwować, czy problem ponownie wystąpi. Jeśli spalanie auta ponownie jest na ponadprzeciętnym poziomie, warto przeanalizować wszystkie możliwości, które tutaj uwzględnimy i spróbować samodzielnie poradzić sobie z sytuacją. Gdyby jednak to zadanie okazało się dla nas technicznie niemożliwe do przeprowadzenia, należy zgłosić się do fachowca, by przeanalizował wszystkie możliwe przyczyny tego stanu.

WYSOKIE SPALANIE – PRZYCZYNY

Nadmierne zużycie paliwa może być spowodowane wieloma nieprawidłowościami, w tym niewłaściwym użytkowaniem i prowadzeniem pojazdu m.in.: gwałtownym hamowaniem i przyspieszaniem, jazdą na zbyt wysokich obrotach, zbyt dużym obciążenie pojazdu czy nieprawidłowym ciśnienie w oponach. Czasami nadmierne zużycie paliwa jest spowodowane innymi poważniejszymi problemami jak m.in. usterki: katalizatora, wtryskiwaczy, pompy wtryskowej, sondy lambda, układu hamulcowego, uszkodzenia czujnika położenia przepustnicy, awarii sprzęgła czy skrzyni biegów. Na częstsze tankowanie pojazdu wpływa także sprawność silnika oraz jego osprzętu, jakość tankowanego paliwa, oraz oleju silnikowego i przekładniowego.

Inne przyczyny wysokiego spalania to:

  • Problem z termostatem, który stanowi część układu chłodniczego. Uszkodzenie tego elementu może doprowadzić do niedogrzania silnika.Gdy temperatura jego pracy nie będzie odpowiednia, samochód będzie spalał większe ilości paliwa;
  • Częste używanie klimatyzacji to kolejna przyczyna tego stanu. Silnik jest wówczas dużo bardziej obciążony, co powoduje zwiększone zużycie paliwa. Dlatego jeśli latem wspomagasz się klimatyzacją spalanie paliwa może być automatycznie wyższe niż w innych porach roku;
  • Nieprawidłowe ustawienie geometrii kół może również przyczynić się do konieczności częstszego tankowania pojazdu. Nadmierne zużycie benzyny i oleju napędowego jest w tym przypadku wynikiem większych oporów toczenia, które spowodowane jest złym ustawieniem kół, niemiarowym ścieraniem opon, a także nadwyrężenia układu kierowniczego i zawieszenia. Dlatego naszą uwagę powinien zwrócić wzrost zużycia paliwa po naprawie zawieszenia. Geometria kół może też ulec zmianie po wjechaniu pojazdu w dziurę. Warto więc ją korygować raz w roku po każdej zmianie opon na nowe.
  • Zatarte lub uszkodzone łożyska kół powodują zwiększenie spalania w podobny sposób co zła geometria kół. Zużyte łożysko lub piasta zwiększa opory toczenia, co przyczynia się do nadmiernego zużycia paliwa. Dlatego też, jeśli podczas jazdy samochodem słyszymy szumy lub piski, należy wziąć pod uwagę konieczność wymiany łożysk kół.
  • Niedobór oleju silnikowego także może skutkować zwiększeniem zużycia paliwa. Wraz z użytkowaniem pojazdu, olej silnikowy traci swoje właściwości, a wręcz sam zostaje zanieczyszczony. Powoduje to obciążenie silnika. Zdecydowanie pomoże więc regularna wymiana oleju a spalanie powinno się wówczas wyregulować;
  • Zły stan świec zapłonowych, gdyż ich niesprawność przyczynia się do utraty mocy silnika. Kierowca, aby osiągnąć daną prędkość zaczyna mocniej dociskać pedał gazu, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. Konieczna w tej sytuacji jest wymiana świec oraz przewodów zapłonowych na nowe;
  • Zatkane wtryskiwacze paliwa, które odpowiadają za dawkowanie paliwa do komory spalania. Zmniejszenie przepływu paliwa przez dysze wtryskiwaczy może w konsekwencji spowodować zwiększenie jego zużycia. W tej sytuacji warto oczyścić układ wtryskowy przy pomocy specjalistycznych dodatków do paliwa. Jeśli jest on jedynie zanieczyszczony, takie zabiegi mogą okazać się wystarczające. Natomiast w przypadku awarii któregoś z wtryskiwaczy, niestety konieczna będzie ich wymiana lub regeneracja.
  • Zanieczyszczony filtr powietrza to kolejny powód, gdyż poprzez nieczystości ograniczony zostaje dopływ tlenu do silnika. Skutkuje to utratą mocy i silniejszym dociskaniem gazu przez kierowcę. Wynikiem tej sytuacji jest zwiększone zużycie paliwa.

Przyczyny nadmiernego spalania benzyny czy oleju napędowego mogą być różne i jest ich wiele. Mimo że wymieniliśmy większość z nich, trzeba mieć świadomość, że samochód to kompleksowa maszyna, dlatego jeśli więc zauważasz wyraźnie zwiększone spalanie paliwa niespowodowane szybszą jazdą, czy częstszym hamowaniem – nie ignoruj sprawy.