Utrata prawa jazdy może okazać się kłopotliwa dla każdego kierowcy. Co prawda wyrobienie kolejnego dokumentu nie stanowi wielkiego problemu, jednak wiąże się z pewnymi formalnościami. Nie wiesz od czego zacząć? Wyjaśnimy krok po kroku jak postępować w takiej sytuacji.
Ponowne otrzymanie utraconego prawa jazdy jest koniecznością. Według polskiego prawa, kierowca jest zobowiązany do posiadania takiego dokumentu w trakcie jazdy. Jego brak w przypadku kontroli drogowej skutkuje mandatem w wysokości 50 zł, ale nie wiąże się z punktami karnymi.
Gdy do kontroli dojdzie jednak w wyniku kolizji lub wypadku samochodowego, możemy mieć poważne problemy z załatwieniem formalności związanych z ubezpieczeniem.
Co robić?
W przypadku zgubienia prawa jazdy należy postępować według następujących kroków:
- W pierwszej kolejności upewnij się, że nikt nie wykorzysta twoich danych, które znajdowały się na dokumencie. W tym celu udaj się na policję.
- Zgłoś zgubę lub kradzież do wydziału komunikacji w twoim miejscu zamieszkania.
- Zanim udasz się do urzędu, upewnij się, że masz aktualną fotografię. Zdjęcie powinno być ostre, kolorowe, o wymiarach 35×45 mm, na jednolitym tle. Postać na fotografii powinna być umieszczona w pozycji frontalnej, tak aby jej twarz stanowiła 70-80% zdjęcia. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Wydanie duplikatu lub nowego prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. W urzędzie możesz zostać poproszony o potwierdzenie wpłaty.
- Po wykonaniu powyższych formalności musisz jeszcze jedynie uzupełnić wniosek o wydanie prawa jazdy oraz oświadczenie potwierdzające zgubę.
- Urząd ma 30 dni na wyrobienie dokumentu. W praktyce czas oczekiwania jest zwykle krótszy.
- Proces wyrobienia nowego prawa jazdy można śledzić na stronie Info-car.
Dodatkowe dokumenty
W niektórych przypadkach warto pomyśleć o dostarczeniu dodatkowych dokumentów. Dotyczy to m.in. osób z terminowym prawem jazdy, które wydawane jest np. w związku z orzeczeniem lekarskim nakazującym prowadzenie samochodu w okularach. Co prawda aktualny dokument znajduje się w archiwum wydziału komunikacji i nie jest niezbędny, ale jeżeli zbliża się jego termin ważności (np. dokument traci ważność za 6 miesięcy), to warto w takim wypadku postarać się o aktualne orzeczenie, dzięki czemu nie będzie potrzeby ponownego wyrabiania dokumentu za pół roku. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku prawa jazdy kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E, gdzie może być wymagane orzeczenie psychologiczne, które stwierdza brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdem.
W Strefie Kierowcy podpowiadamy, jak rozwiązywać sytuacje, które mogą dotyczyć każdej osoby zasiadającej za kierownicą. Śledź uważnie naszą stronę oraz Facebooka, aby być na bieżąco z najciekawszymi informacjami ze świata motoryzacji.
Zobacz także: Nienaprawiona szkoda z AC