Gaśnica samochodowa należy do obowiązkowego wyposażenia każdego auta. W znaczący sposób zwiększa nasze bezpieczeństwo w sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni walczyć z ogniem. Warto wiedzieć, jakie warunki powinna spełniać i jak jej używać, żeby w razie konieczności była gotowa go działania.
Garść informacji na początek
Przepisy zawarte w kodeksie drogowym mówią jasno o obowiązku posiadania gaśnicy o pojemności 1 kilograma. Jest ona gotowa do użytku w zaledwie kilka sekund i stanowi najskuteczniejszy środek do gaszenia niewielkich pożarów. Specjaliści zalecają jednak zakup nieco większego zbiornika, o pojemności 2 kilogramów, który pozwoli ugasić większy ogień. Warto wiedzieć, że nie każda gaśnica będzie nadawała się do użytku podczas zdarzeń drogowych. Istnieje wiele typów gaśnic (A,B,C,D,E,F), które dostosowane są do gaszenia różnego rodzaju materiałów – od materiałów stałych po ciecze i gazy.
Jakiej gaśnicy potrzebujesz?
Najczęstszym powodem pożaru w pojazdach jest niesprawna instalacja elektryczna, bądź zaniedbania ze strony właścicieli, takie jak pozostawione niedopałki papierosa czy niedbale odłożona, rozgrzana zapalniczka. W wymienionych przypadkach najlepiej sprawdza się gaśnica proszkowa. Jest ona oznaczona literami ABC (A – ciała stałe, B – ciecze i substancje topiące się, C – gazy palne). Za jej pomocą skutecznie opanujemy zarówno płomienie, jak również palące się opary benzyny. Kolejnym, a zarazem ostatnim już podziałem jest typ gaśnicy X i Z. Warto zwrócić uwagę, by wybrać gaśnicę stałociśnieniową typu X, która jest łatwiejsza w użyciu i natychmiast uwalnia środek gaśniczy, w przeciwieństwie do gaśnicy typu Z, która zaczyna działać dopiero po chwili. Opóźnienie jest spowodowane wolniejszym uwalnianiem się gazu CO2, który potrzebuje czasu, by wypełnić całą butlę. Gaśnicę stałociśnieniową typu X można rozpoznać po manometrze, czyli wskaźniku, który pozwala kontrolować ciśnienie w zbiorniku.
Gdzie kupić gaśnicę i jak ją przechowywać?
Gaśnicę przeznaczoną do aut możesz kupić na każdej stacji benzynowej lub w większości supermarketów. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby znajdowały się na niej wspomniane powyżej oznaczenia.
Najbardziej odpowiednim miejscem do trzymania gaśnicy jest przednia część fotela pasażera. To właśnie tam najczęściej znajduje się odpowiednie mocowanie na butlę. Takie umiejscowienie pozwala w łatwy i szybki sposób wydobyć gaśnicę w razie konieczności. Przewożenie zbiornika w trudnodostępnych miejscach np. w bagażniku, bądź luzem wewnątrz kabiny, stanowi potencjalne zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa. Utrudniony dostęp ogranicza możliwość jej szybkiego odnalezienia. Dodatkowo brak przymocowania czyni ją niebezpiecznym obiektem w przypadku konieczności wykonania gwałtownego manewru lub hamowania. Masa gaśnicy ulega wtedy zwielokrotnieniu, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia podróżujących.
Co grozi za brak gaśnicy bądź jej legalizacji?
Posiadanie gaśnicy w aucie jest obowiązkiem każdego kierowcy, który jest weryfikowany podczas okresowego badania technicznego, a także kontroli drogowej. Za brak gaśnicy zapłacisz mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Wbrew pozorom nie możesz dostać kary za brak legalizacji gaśnicy, co powinno odbywać się co 2 lata. W przepisach prawa jest mowa wyłącznie o jej posiadaniu i tylko za jego złamanie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jednakże zalecamy, by pilnować terminu jej ważności, pomimo braku takiej konieczności. Poza kwestią bezpieczeństwa chodzi również o względy materialne. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie AC nie pokryje pełnego odszkodowania, jeśli gaśnica nie posiadała legalizacji. Warto zatem cyklicznie kontrolować daty znajdujące się na butlach gaśniczych, tym bardziej że koszt legalizacji to nie więcej niż kilkanaście złotych.
Jak używać gaśnicy?
W zależności od rodzaju gaśnicy, sposób jej użycia może się różnić. Ważne aby zapoznać się z instrukcją obsługi po jej zakupie, a nie w momencie, kiedy będzie ona potrzebna. Bez wiedzy na temat sposobu działania gaśnicy możesz użyć jej w nieefektywny sposób. Nie mniej jednak istnieją uniwersalne, podstawowe zasady które warto znać.
Przede wszystkim w momencie w którym zauważysz dym lub ogień zatrzymaj się i wyłącz silnik, wyciągnij kluczyki ze stacyjki. Jeśli podróżujesz z kimś, poleć żeby ta osoba zadzwoniła na numer alarmowy 112. Sięgając po gaśnicę, postaraj się zlokalizować źródło i wyceluj w niego spust. Następnie odbezpiecz ją, wyciągając z niej widoczną zawleczkę. Trzymając zbiornik pionowo naciśnij spust, kierując strumień w centralny punkt pożaru. Daje to gwarancję, że w optymalny sposób wykorzystasz cały środek gaśniczy.
Mamy nadzieję, że zgromadzone wyżej informację pozwoliły lepiej zrozumieć przepisy dotyczące posiadania gaśnicy samochodowej i przybliżyły specyfikę ich działania. Kolejny jej zakup nie powinien stanowić już problemu.