Dym tytoniowy, wilgoć czy intensywny zapach po ostatnim posiłku – każdy z tych zapachów może błyskawicznie popsuć przyjemną atmosferę w samochodzie. W tym tekście znajdziesz kilka praktycznych i sprawdzonych porad na walkę z nieprzyjemnymi zapachami. Wskażemy zarówno sposoby na samodzielne uporanie się z kłopotem, jak też profesjonalne rozwiązania.
Powodów wpływających na powstawanie nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jest wiele i są one uzależnione od wielu czynników. Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można m.in.: częste podróżowanie ze zwierzakiem, palenie papierosów w trakcie jazdy czy częściowo lub całkowicie niesprawna wentylacja, konsekwencją czego jest uciążliwą wilgoć. Znając źródło wywołujące niepożądaną woń, możesz przystąpić do jego eliminacji. Często samo pozbycie się niedopałków z popielniczki, posprzątanie opakowań po jedzeniu, wymiana pokrowców na siedzeniach czy porządne wypranie koców, na których przewozimy zwierzęta skutecznie rozwiąże problem przykrego zapachu. Pomocne jest również dokładne odkurzanie – zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, przestrzeni pod fotelem jak i zgięć foteli które gromadzą nie tylko drobne nominały, ale również sierść czy resztki jedzenia. Niestety w części przypadków samo usunięcie źródła zapachu nie rozwiąże problemu do końca. Wynika to faktu, że długotrwale utrzymująca się woń powoduje, że elementy takie jak fotele, materiał pod dywanikami czy podsufitka nasiąkają danym zapachem, przez co ich odświeżenie wymaga dodatkowego nakładu pracy.
Samodzielne czyszczenie tapicerki
Powierzchnią która najczęściej ulega zabrudzeniom jest tapicerka stanowiąca obicie przestrzeni wewnątrz auta, w tym m.in. foteli oraz drzwi samochodu. W zależności od materiału z jakiego jest wykonana, w różnym stopniu będzie chłonąć wilgoć i zbierać bród. Najczęściej spotykanym wykończeniem jest welur który pomimo wielu zalet jest wyjątkowo chłonny. Gromadząca się wewnątrz tej tkaniny wilgoć i zabrudzenia może powodować łatwiejsze namnażanie się bakterii i roztoczy. Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie weluru możesz wykonać samodzielnie za pomocą szeroko dostępnych środków – m.in. pianki aktywnej, koszt której nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że mycie tapicerki i podsufitek należy rozpocząć od naniesienia środka w miejscu widocznych plam, a następnie pokryć całą czyszczoną powierzchnię. Aktywna piana wywabia zabrudzenia, a po wyschnięciu zamienia się w proszek, który należy odkurzyć. Gruntowne czyszczenie warto zaplanować na ciepły, słoneczny dzień, aby wilgotne powierzchnie mogły dokładnie i jednocześnie szybko wyschnąć. Czyszcząc podsufitkę użyj lekko zwilżonej, delikatnej tkaniny (np. tetrowej pieluchy), która nie spowoduje oderwania się materiału.
Zadbaj o wentylację
Głównym winowajcą niesprawnej wentylacji jest w dużej części przypadków filtr kabinowy, który odpowiada za filtrowanie powietrza z zewnątrz. Jego wymiana rzadziej niż raz do roku prawie na pewno będzie skutkować pojawieniem się dodatkowego źródła nieprzyjemnych zapachów w twoim samochodzie. Gromadzące się tam zanieczyszczenia i kurz powodują że przy uruchomieniu wydmuchuje on zebrane cząsteczki. Nie każdy wie, że filtr kabinowy ma również wpływ na funkcjonowanie klimatyzacji, osuszając wydostające się z niej powietrze. Długotrwałe utrzymywanie się dużej wilgotności w aucie może także prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które również są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Pisząc o tym temacie nie sposób nie wspomnieć o konieczności regularnego, corocznego odgrzybiania klimatyzacji. Możesz wykonać to zadanie samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych środków których koszt nie przekracza kilkunastu złotych. Profesjonalne czyszczenie będzie natomiast kosztowało ok 150-200 zł. Jeśli chcesz wiedzieć jak jeszcze możesz zadbać o klimatyzację w aucie zapraszamy do zapoznania się z poprzednim materiałem (https://www.flotex.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-klimatyzacje-w-samochodzie/)
Odświeżacze powietrza
Na co dzień watro stosować produkty, które będą utrzymywały w aucie przyjemny zapach i zadbają o pochłanianie gromadzącej się w nim wilgoci na bieżąco. Dostępne na rynku odświeżacze powietrza w zależności od jakości i sposobu wykonania różnią się od ciebie ceną. Do najefektywniejszych należą olejki w szklanych buteleczkach do zawieszenia pod lusterkiem, odświeżacze w puszce generujące intensywny i długotrwały zapach czy dyfuzory które można umieścić w gnieździe zapalniczki. Koszty takich produktów mieszczą się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych. Warto zdecydować się na wybór zapachu, który nie będzie zbyt intensywny, ponieważ z zbyt dużych ilościach może on powodować nawet mdłości i bóle głowy.
Profesjonalne usuwanie nieprzyjemnych zapachów
Jeżeli problemy z nieprzyjemnymi zapachami są poważniejsze, samo mycie tapicerki nie rozwiąże kłopotu. W takich przypadkach należy podjąć bardziej drastyczne kroki i skorzystać z usług profesjonalistów. Jednym ze wykorzystywanych przez nich sposobów na skuteczne usuwanie bakterii, grzybów, drobnoustrojów a także problematycznych zapachów jest ozonowanie. Ozon usuwa lub dezaktywuje szkodliwe czynniki. Cały proces trwa około godziny, a jego koszt mieści się zwykle w granicach od 30 do 100 złotych. Innym sposobem walki z uciążliwą wonią w aucie są ultradźwięki. Odpowiednia częstotliwość wprowadza płynny środek dezynfekujący w lotne opary, które wypełniają całą przestrzeń auta, docierając w trudnodostępne miejsca. Przenika on większość materiałów, skutecznie rozwiązując problem z nieprzyjemnym zapachem. Koszt takiej usługi to ok 130 zł.