Rodzaje wynajmu samochodów i ich zastosowanie w firmie

Rodzaje wynajmu samochodów i ich zastosowanie w firmie

Optymalizacja finansowa to jeden z celów każdego dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Jej osiągnięcie wiąże się z wieloma czynnikami i elementami, a jedną z form obniżania kosztów jest outsourcing, który pozwala na korzystanie z różnych usług tylko wtedy, gdy ma to uzasadnienie biznesowe. Dotyczy to także samochodów służbowych.

Wynajem samochodów możemy podzielić ze względu na czas jego trwania:

  • krótkoterminowy trwający do 30 dni,
  • średnioterminowy trwający od 1 do 24 miesięcy,
  • długoterminowy trwający dłużej niż 24 miesiące.

 W zależności od potrzeb biznesowych warto rozważyć zalety każdej z form, gdyż nie zawsze potrzebujemy samochodu w firmie na stałe.

Wynajem krótkoterminowy
Stanowi idealne wyjście, gdy na co dzień nie potrzebujemy samochodu – w sytuacjach krótkich podróży pracowników lub wizyty vipa, jak również w przypadku szkody komunikacyjnej czy przeprowadzki biura.

Wynajem średnioterminowy
Ta forma wynajmu może być stosowana jako alternatywa dla tzw. samochodów poolowych w firmie, czyli takich, które nie są przypisane do konkretnego pracownika, ale są do dyspozycji wszystkich zatrudnionych osób. Wynajem średnioterminowy sprawdzi się również w przypadku potrzeby udostępnienia samochodu pracownikowi na krótkim kontrakcie czy pracownikowi czekającemu na zamówiony samochód służbowy.

Wynajem długoterminowy
Częsta alternatywa leasingu, przenosząca ciężar utrzymania samochodu na wypożyczalnię. Idealna forma w przypadku potrzeby wynajmu samochodu dla pracownika zatrudnionego na konkretny projekt czy jako forma benefitu, pozwalająca obniżyć koszty utrzymania samochodu.

Umowa ramowa
Aby uprościć i skrócić proces współpracy, wypożyczalnie proponują zawarcie umowy ramowej. To idealne wyjście dla firmy, która potrzebuje samochodów regularnie, ale nie na stałe. Zaletą tego rozwiązania  jest możliwość wynajęcia w krótkim czasie nawet dużego parku samochodów. Usługa jest polecana szczególnie firmom, których specyfika działalności wymaga użytkowania pojazdów przez krótki okres czasu, np. w czasie kilkumiesięcznych projektów lub zadań sezonowych, a także firmom oczekującym elastyczności w kształtowaniu czasu trwania najmu.

Jak i gdzie można wynająć flotę na umowę ramową?
Umowa ramowa pozwala zminimalizować formalności i skraca proces zamawiania usług wynajmu. Upełnomocnienie szefa floty, administracji lub konkretnych użytkowników umożliwia podpisywanie umów najmu bez angażowania decydentów. Przykładem firmy, która oferuje m.in. taką możliwość najmu jest jeden z naszych partnerów biznesowych – firma Emotis – gdzie formalności związane z umową i protokołem załatwia się za pośrednictwem podpisu elektronicznie w aplikacji na tablecie, co zmniejsza liczbę dokumentów w wersji papierowej. W warunkach umowy ramowej indywidualnie określane są  ceny wynajmu i zakres usług dodatkowych. Faktury mogą być wystawiane zbiorczo z całego miesiąca lub po każdym wynajmie. Rezerwacje dokonywane są za pośrednictwem Panelu Klienta, wiadomości e-mail lub telefonicznie.