Airbag – wszystko, co musisz wiedzieć o poduszkach powietrznych

Poduszka powietrzna w samochodzie wybucha z prędkością 300 km/h i napełnia się w 40 milisekund od zdarzenia drogowego. Poduszka powietrzna to wynalazek, który lat od 70’ ratuje życie tysięcy ludzi. Ukryta w zakamarkach pojazdu, zapominamy o niej do momentu nieszczęśliwego wypadku. Sprawdź, co jako kierowca powinieneś wiedzieć o tym systemie bezpieczeństwa.

PODUSZKI POWIETRZNE W SAMOCHODZIE – KIEDY POJAWIŁY SIĘ PIERWSZE?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, ten ratujący życie wynalazek jest montowany w samochodach od pół wieku, ale koncept jego działania powstał dużo wcześniej. Poduszka powietrzna w samochodzie to efekt pomysłowości Johna W. Hetrick’a, który w latach 50, kiedy to sam doświadczył on wypadku drogowego i szukał sposobu na zredukowanie obrażeń w wyniku kolizji. W podobnym czasie niemiecki wynalazca nazwiskiem Linderer zaczął patentować podobny system bezpieczeństwa. Duże koncerny tj. Ford i GM szybko zauważyły potencjał wynalazku i zajęły się jego dalszym udoskonalaniem. Początki jej masowej produkcji pozostawiały wiele do życzenia, do momentu, w którym do systemu wprowadzono elektronikę – usprawniającą pracę poduszek. Zwiększająca się świadomość producentów aut na temat bezpieczeństwa sprawiła, że to rozwiązanie w krótkim czasie obiegło cały świat, a współcześnie poduszka powietrzna to obowiązkowy element wyposażenia auta.

RODZAJE PODUSZEK POWIETRZNYCH W AUCIE

Liczba poduszek powietrznych wewnątrz naszego samochodu jest uzależniona od kilku czynników m.in. kosztów. Ilość zamontowanych w aucie poduszek powietrznych wpływa na cenę końcową zakupionego w salonie auta. Jeśli dbamy o bezpieczeństwo swoje i podróżnych w naszym pojeździe możemy zdecydować się na 9 poduszek powietrznych, a nawet i więcej ulokowanych w newralgicznych miejscach auta.


Airbagi – podstawowe rodzaje:

poduszki powietrzne kurtynowe, umocowane w przedniej lub tylnej części dachu.

poduszki przednie poduszka powietrzna w kierownicy zabezpieczająca kierowcę oraz w zabudowanych panelu chroniąca pasażera siedzącego obok;

poduszki boczne, te z kolei są montowane pod osłonami na drzwiach lub w bocznej części oparcia fotela;

poduszki powietrzne kolanowe, znajdują się pod kierownicą, a przy miejscu pasażera pod schowkiem;

JAK DZIAŁA PODUSZKA POWIETRZNA?

Airbag składa się z trzech elementów, dzięki którym sposób działania jest ultraszybki i skuteczny. Mowa o: układzie aktywującym, generatorze gazu oraz elastycznym worku w ostatnim etapie napełniającym się gazem. Cały system rozpoczyna pracę od chwili zderzenia drogowego, by po 10 milisekundach uruchomić proces napełniania poduszki. Już po 40 milisekundach poduszka jest napompowana i gotowa ustrzec przed bezpośrednim zderzeniem z twardymi elementami. Długie lata poświęcone na doskonalenie airbagów doprowadziły producentów tych systemów do niemal 100% niezawodności! Z kolei ich żywotność określana jest najczęściej jako bezterminowa, jeżeli auto było eksploatowane w odpowiedni sposób. Jedynym szkodzącym czynnikiem jest nadmierna wilgoć w aucie.

WYMIANA PODUSZEK POWIETRZNYCH I JEJ KOSZT

A co w sytuacji, kiedy po wypadku auto nadaje się do dalszego użytku? W takim przypadku jesteśmy zmuszeni do wymiany poduszek powietrznych, co bez wątpienia jest bardzo kosztowne. Wymianę powinniśmy wykonać w autoryzowanym serwisie, gdzie dodatkowo poduszki zostaną skontrolowane. Koszt zamontowania nowego zestawu airbag może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z różnych źródeł wiadomo, że niektóre „serwisy” oferują tańsze rozwiązanie. Jego niższa cena wynika z zastosowania innego wypełnienia poduszek powietrznych , które oszukuje system kontrolny. W ten sposób kierowcy unikają kosztownej naprawy, a auto nie sygnalizuje niesprawności systemu. Pamiętajmy jednak, że w kwestiach zdrowia naszego i naszych bliskich oszczędzanie nie powinno odgrywać żadnej roli, zwłaszcza gdy pieniądze mogą uratować zdrowie lub życie.

Na koniec jeszcze ważna informacja dotycząca skuteczności poduszek powietrznych. Możemy ją osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będziemy przestrzegać innych ważnych zasad bezpiecznej jazdy, czyli zapięcie pasów bezpieczeństwa, odpowiednia pozycja w fotelu i ustawienie zagłówka. Tylko w ten sposób poduszki zadziałają poprawnie, więc pamiętajmy o tych kwestiach, wsiadając do auta.