Wypadek drogowy może przytrafić się każdemu kierowcy. Aby uniknąć w takich sytuacjach narażania się na niepotrzebne koszty, przydatna jest fachowa wiedza w zakresie ubezpieczeń, którą nie zawsze dysponujemy. Zapraszamy do zapoznania się z jedną z sytuacji, która może się przydarzyć każdemu z nas.
CASE STUDY #1 Nienaprawiona szkoda z AC
W trakcie weekendu majowego właściciel Skody Fabia stracił panowanie nad pojazdem na zakręcie i „złapał pobocze”. Podczas gwałtownego hamowania, kamienny żwir znajdujący się na poboczu uszkodził karoserię pojazdu po obu stronach pojazdu na wysokości drzwi. Uszkodzenia były jednak drobne i umożliwiały dalszą podróż. Skoda Fabia, 4-letni pojazd o wartości 19 900 zł, uległ w tej sytuacji uszkodzeniu na kwotę 3 700 zł.
Właściciel pojazdu pierwszego roboczego dnia zgłosił szkodę z ubezpieczenia AC. Odszkodowanie zostało wypłacone na podstawie zaproponowanego przez ubezpieczyciela kosztorysu. Właściciel pojazdu odebrał należną wypłatę odszkodowania, ale uznał, że uszkodzenia nie ograniczają eksploatacji pojazdu i zdecydował się nie naprawiać Skody.
W momencie, gdy miało dojść do wznowienia ubezpieczenia AC na kolejne 12 miesięcy, Ubezpieczyciel zwrócił się z prośbą o przekazanie dokumentacji zdjęciowej po naprawie pojazdu (ze względu na fakt jej wystąpienia). Okazuje się, że uszkodzenia nie zostały naprawione.
Opiekun Biznesowy Flotex przygotował zestawienie konsekwencji, które dotkną właściciela pojazdu wskutek podjętej decyzji:
- dotychczasowy ubezpieczyciel może nie wyrazić zgody na wznowienie ubezpieczenia AC,
- w wyniku wzmożonych poszukiwań, kolejny ubezpieczyciel przyjął Skodę Fabię do ochrony AC, ale zabezpieczył się wyłączając z odpowiedzialności drobne uszkodzenia pojazdu,
- składka za ubezpieczenie wzrasta,
- szkoda widnieć będzie w systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Pieniądze z AC przekazywane są w jednym konkretnym celu – aby pokryć koszty naprawy uszkodzonego pojazdu. Inne rozporządzanie otrzymaną kwotą skutkować będzie przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Nie należy rezygnować z naprawy czy zwlekać z nią, ponieważ w ostatecznym rozrachunku takie działanie wiązać się będzie ze stratami przewyższającymi doraźny zysk.
Jeżeli interesują Was artykuły poruszające m.in. kwestie ubezpieczenia pojazdu, naprawy szkód czy innych zagadnień przydatnych kierowcom, śledźcie uważnie naszą strefę kierowcy.
Regularnie będziemy analizować oraz komentować realne sytuacje opracowane we współpracy z naszymi partnerami biznesowymi.
Zobacz także: CASE STUDY #1 Nienaprawiona szkoda z AC