Wybór odpowiednich opon to wyzwanie, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy kierowca. Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy – to na nich opiera się cała masa naszego auta a oprócz tego są jedynym elementem samochodu, który styka się z powierzchnią jezdni. W tym materiale znajdziesz odpowiedź na pytanie na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opon letnich.
Bezpieczeństwo i rozmiar opon
Zmiana ogumienie z zimowego na letnie jest ważna co najmniej z kliku względów, z czego najważniejszym jest bezpieczeństwo. Opony letnie są wykonane ze specjalnej mieszanki, dzięki której są dużo twardsze i lepiej spisują się w wyższych temperaturach, zyskując lepszą przyczepność. Kierowca wybierający rozmiar kół powinien zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi w książeczce auta – to tam będą zawarte optymalne parametry dopasowane do samochodu. Warto wiedzieć, że szersze opony są stosunkowo droższe, ale gwarantują krótszą drogę hamowania i lepszą przyczepność na suchej powierzchni. Złe dopasowanie pod względem wielkości może skutkować większym zużyciem paliwa i mniej ekonomiczną jazdą.
Indeks prędkości i indeks nośności
Podczas wyboru letnich kół warto zwrócić uwagę na indeks prędkości oraz indeks nośności, które podawane są na boku opony. To połączenie liter oraz cyfr które informuje nas, z jaką prędkością maksymalną możemy się poruszać oraz jakie obciążenie dla kół będzie najbezpieczniejsze. W samochodach osobowych najczęściej mamy do czynienia z oznakowaniem indeksu prędkości od Q do U. Q informuje, że maksymalna prędkość z która możemy się poruszać to 160km/h, a U – 200km/h. Obok niego znajduje się wartość liczbowa, odpowiadająca optymalnemu obciążeniu kół. Dla aut osobowych jest to najczęściej liczba 91, odpowiadająca 615 kilogramom.
Skutkiem źle dobranych opon pod względem indeksów może być pęknięcie opony, trudności w prowadzeniu samochodu, brak gwarancji na opony lub mandat. W przypadku prowadzenia auta na oponach letnich należy pamiętać, że ich indeks nie może być niższy niż ten zalecany przez producenta, natomiast wyższy indeks pozwala na szybszą jazdę i poprawia stabilność pojazdu. Mimo to najlepszym rozwiązaniem jest wybranie ogumienia dostosowanego do parametrów własnego pojazdu.
Półka cenowa
Marki opon samochodowych dzielą się na trzy kategorie: opony budżetowe, ze średniej półki cenowej oraz premium. Opony ekonomiczne polecane są dla kierowców, którzy poruszają się głównie samochodem w warunkach miejskich. Ich cena wynika z faktu, że podczas testów wypadają przeciętnie, lecz jednocześnie nie umniejsza to ich bezpieczeństwu. Producenci opon budżetowych to m.in. Apollo, Barum, Dayton i Dębica. Opony które figurują w rankingach jako ogumienie ze średniej półki są dostosowane do wszystkich klas samochodów. Ich producenci bardzo często wykorzystują patenty i rozwiązania, które przed laty były stosowane w oponach marek premium. Marki opon ze średniej półki cenowej to chociażby BFGoodrich, Dmack, Firestone czy Fulda. Ostatnia kategoria to opony premium. Są najdroższe i zapewniają najwyższe bezpieczeństwo, komfort i przyczepność podczas jazdy. Ta półka cenowa gwarantuje szeroki wybór, najbardziej zaawansowaną technologię i największą skuteczność na różnego rodzaju nawierzchniach. Produkcją opon premium zajmują się m.in.: Goodyear, Pirelli oraz Michelin. Decydując się na zakup opon nie zawsze należy sugerować się najwyższą ceną, ponieważ klasa premium zalecana jest dla szybkich aut o wysokich osiągach, czego nie każdy będzie potrzebował.
Data produkcji i wiek opony
To kluczowe aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się na zakup używanych opon. Ogumienie nawet z dobrze zachowanym bieżnikiem, lecz źle przechowywane, nie zapewni najwyższego bezpieczeństwa na drodze. Złe warunki przechowywania opon to np. wystawianie ich na promieniowanie słoneczne, wilgoć, niekorzystną temperaturę lub ułożenie opon jedna na drugiej. Przy zakupie warto wiedzieć gdzie szukać informacji o dacie produkcji – znajduje się ona na boku opony i składa się z 4 cyfr. Pierwsze dwie z nich to tydzień, w którym elementy zostały wyprodukowane. Dwie olejne to rok produkcji. Na przykład cyfry 4517 oznaczają, że ogumienie zostało wyprodukowane w 45 tygodniu 2017 roku.
Aspekty ekonomiczne
Kierując się aspektami ekonomicznymi warto zaznajomić się z oporem toczenia opony, które wpływa na zużycie paliwa. Różne siły działające na nasze opony takie jak opór powietrza czy ciężar samochodu determinują to, w jaki sposób się one poruszają. Opór toczenia przezwycięża wyżej wspomniane ograniczenia i determinuje osiągi naszego auta. Informacja związana z tym parametrem jest umieszczona na etykiecie opony za pomocą liter od A do G. Modele które mają mniejszy opór toczenia, generują mniejsze spalanie oraz pozwalają zaoszczędzić zużycie innych płynów samochodu. Chcąc wybrać opony o niskim oporze toczenia ważne jest, aby zwrócić uwagę na budowę i kształt bieżnika oraz na masę ogumienia – im jest ona mniejsza, tym niższy jest opór.
Mając na uwadze powyższe wskazówki możesz mieć pewność, że wybór opon nie będzie stanowił dla ciebie problemu. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, dużym ułatwieniem podczas zakupu będzie dokładne zapoznanie się z etykietą dołączoną do opon. Znajdziesz na niej kluczowe informacje o najważniejszych parametrach, co ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.