Czy prawdą jest, że za mycie samochodu przed domem grozi kara finansowa? I tak, i nie. Niemal każda osoba dysponująca działką domowa może zdecydować się na ręczne mycie samochodu na posesji przed domem. Jednakże by odbywało się to legalnie, trzeba spełnić dwa zasadnicze warunki, które nie zawsze są możliwe do zrealizowania. Zanim więc chwycisz za wiadro z wodą i gąbkę sprawdź, czy możesz to zrobić.
Mycie auta na posesji a obowiązujące przepisy
Czy istnieje jasny zakaz mycia samochodu na posesji? Przepisy, na które musimy zwrócić uwagę, zanim rozpoczniemy „domowe SPA” dla naszego auta, znajdują się w Regulaminie utrzymania czystości i porządku (ustawa z 13 września 1996 roku). Taki dokument jest sporządzany dla każdej gminy i w każdym przypadku jego treść może wyglądać nieco inaczej. Znajdziemy w nim informację dotycząca zadań gminy w zakresie utrzymania porządku, jak również obowiązki mieszkańców, w tym również kwestia mycia, ale też napraw samochodów w miejscach, które bezpośrednio nie są do tego przeznaczone i dotyczy to również naszego podwórka, czy ogrodu. W zależności więc od wymagań lokalnych przepisów możemy mieć nawet ogólny zakaz mycia samochodu na posesji jeśli nie spełnimy określonych wymogów. Taki regulamin znajdziesz w biuletynach informacyjnych swojego miasta lub na miejskiej stronie internetowej.
Mycie auta na podwórku – warunki i zakazy
O ile mycie auta przed domem na posesji w większości gmin w Polsce nie jest zabronione, to warunkiem koniecznym, by przebiegało legalnie, jest odprowadzanie wody z nieczystościami bezpośrednio do kanalizacji lub sieci sanitarnej. Ścieki z mytego auta nie mogą trafiać bezpośrednio na glebę, muszą być odpowiednio odprowadzane. Wytłumaczeniem nie będzie spłukiwanie auta czystą wodą, bez użycia chemii, ponieważ dostają się do niej smary i płyny, które mogą być szkodliwe dla środowiska.
Absolutnie zabronione jest także mycie auta na parkingach, czy ulicy, ponieważ możemy dostać mandat wysokości 500 zł. Takie ograniczenia mają chronić środowisko przed przedostawaniem się do ziemi szkodliwych środków, przez które mogą ucierpieć również organizmy żywe. Zauważmy, że udając się na myjnię mamy w takim miejscu ulokowane wszelkie odpływy, które spłukiwaną chemię odprowadzają do kanalizacji ściekowej.
Mycie auta na posesji czy na myjni?
Pozostaje zadać pytanie czy ręczne mycie samochodu na posesji jest bardziej opłacalne, niż korzystanie z usług myjni? Po pierwsze ręczne mycie auta zajmuje dużo więcej czasu i wymaga większego nakładu pracy w porównaniu do wizyty na myjni komercyjnej. Jeśli udajemy się na myjnię bezdotykową to zadbać o nasze auto możemy w kilkanaście minut, a w przypadku mycia na ogródku zajęłoby nam to o wiele więcej czasu. Kwestia oszczędności wody również jest po stronie myjni samoobsługowych, na której zużyjemy średnio od 64 do 264 litrów, natomiast myjąc auto z ogrodowego węża, zużyjemy ok. 320 litrów podczas 10-minutowego mycia (co rzadko trwa tak krótko). Wynika to używania odpowiedniego ciśnienia na myjniach, które w szybszym czasie pozwalają nam usunąć wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia z auta. Również w tym przypadku nie musimy martwić się o kupowanie dedykowanej chemii. Myjnie bezdotykowe samoobsługowe udostępniają nam określony program dzięki czemu krok po kroku odpowiednio przygotujemy pojazd do właściwego mycia, jak i również zadbamy o kwestię polimeryzacji lakieru i osuszenia po spłukaniu chemii. Możemy również skorzystać z usług myjni automatycznej z tzw. szczotkami.