Bez względu na to jakiej marki jest samochód, jaki ma przebieg oraz czy został kupiony w salonie czy z drugiej ręki, jego podwozie w mniejszym lub większym stopniu jest narażone na działania procesu korozji. Żywotność podwozia może ulec wydłużeniu dzięki odpowiednio przeprowadzonej konserwacji. Wyjaśniamy na czym ona polega, jak przebiega oraz kiedy najlepiej ją wykonać.
Na czym polega proces konserwacji podwozia?
Usługa ta wymaga odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznych preparatów, dlatego nie zaleca się wykonywania tego zabiegu samodzielnie. W pierwszej kolejności powierzchnia podwozia oraz okolic jest dokładnie czyszczona z wykorzystaniem wysokociśnieniowej myjki. Ma to na celu pozbycie się resztek błota, kurzu, oleju czy rdzy. W przypadku, kiedy na podwoziu pojawiły się już ogniska korozji, można się ich pozbyć po wyschnięciu podwozia poprzez jego zeszlifowanie. Następny etap polega na zabezpieczeniu podwozia przed rdzą. W tym celu, przy użyciu specjalistycznie zakrzywionych dysz i pistoletów, które pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, rozprowadza się odpowiedni preparat. Szczelna powłoka preparatu konserwującego ma 2 mm grubości.
Kiedy dokonać konserwacji i jak często ją powtarzać?
Konserwację podwozia najlepiej przeprowadzić latem lub wczesną jesienią. Wielu kierowców sądzi, że późna jesień lub zima to odpowiednia pora na tego typu zabieg. To błędne założenie, ponieważ w tym okresie jest prowadzone posypywanie nawierzchni dróg mieszankami, w których znajduje się między innymi chlorek potasu i chlorek wapnia Te natomiast mogą uszkadzać blaszane elementy pojazdu. Przy okazji konserwacji podwozia warto zadbać również o nadwozie oraz wszelkie łączenia i profile zamknięte. Aby utrzymać podwozie jak najdłużej w dobrym stanie, należy dokładnie umyć samochód, zwracając przede wszystkim uwagę na to, aby pozbyć się soli drogowej nagromadzonej w nadkolach, progach oraz podłużnicach. Zabieg konserwacji powinien być dokonywany średnio co 4-5 lat lub w przypadku wykrycia wykwitu rdzy.
Jakie są koszty takiej usługi?
Decydując się na zabieg konserwacji samochodu należy przygotować się na wydatek rzędu od 400 do nawet 1300 zł. Cena usługi uzależniona jest od wielu czynników, takich jak m.in. wielkość pojazdu, jakość wykorzystywanych preparatów do konserwacji czy stopień skorodowania poszczególnych elementów podwozia. W przypadku samochodów osobowych uśredniona cena za usługę wynosi 550 zł.
Regularna konserwacja samochodu oraz wybór odpowiedniego warsztatu pozwoli uniknąć kosztownych napraw blacharskich oraz spowolni proces niszczenia blachy, a to z kolei przyczyni się do dłuższego użytkowania samochodu.