Jak przygotować auto do zimy?

Zima za pasem, co oznacza dodatkowe wyzwania dla kierowców. Przygotowanie do jazdy w warunkach zimowych to nie tylko zaopatrzenie się w zimowe opony. To również coś więcej niż zakup skrobaczki do szyb, czy antyszronowej maty. Oczywiście są one ważne, jednak nie przydadzą się żadnemu kierowcy w sytuacji gdy nie będzie on mógł nawet otworzyć nawet drzwi do samochodu. Podpowiadamy jak powinno wyglądać odpowiednie i kompleksowe zabezpieczenie samochodu przed niskimi temperaturami.

Płyny eksploatacyjne

Jeszcze przed gwałtownym spadkiem temperatury skontroluj stan wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie ważny jest olej silnikowy, który przy niskich temperaturach gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzany po elementach silnika. Istotna jest również jego cykliczna wymiana, jako że z biegiem czasu przy długotrwałych mrozach traci on swoje właściwości, a rozruch zimnego silnika na zużytym oleju przyczynia się do jego szybszej eksploatacji. Zwróć także uwagę na płyn hamulcowy, który chłonie wodę i z czasem może utracić swoje pierwotne właściwości. Efektem tego jest pogorszenie sprawności hamulców i wydłużenie drogi hamowania –  wyjątkowo niebezpieczne na oszronionej nawierzchni jezdni. Sprawdź także stan płynu chłodniczego, którego zamarznięcie w układzie chłodzenia skutkuje unieruchomieniem pojazdu. O wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy nawet nie wspominamy.

Wentylacja

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego przyjrzyj się także systemowi wentylacji. Niesprawna wentylacja i układ ogrzewania powoduje nadmierne parowanie szyb, co skutecznie uniemożliwia jazdę. Kontrolując sprawność nawiewu warto wymienić filtr kabinowy decydując się na ten węglowy, który skuteczniej chroni nas przed smogiem i zwiększoną liczbą zanieczyszczeń w powietrzu.

Karoseria

Nie warto zapominać również o kwestiach pielęgnacyjnych. W zimie karoseria samochodu narażona jest na działanie soli drogowej, piasku oraz innych środków, którymi są posypywane jezdnie, narażając ją na duże większe uszkodzenia. Zabezpiecz samochód odpowiednim środkiem konserwujący, uzupełnij ubytki lakieru i usuń oznaki korozji, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu karoserii.

Akumulator

Rozładowany akumulator, podobnie jak zamarznięte drzwi nie pozwoli ci ruszyć z parkingu. Niesprawny akumulator podczas mrozów traci dodatkowo, ponieważ pojemność akumulatora zależna jest od temperatury. Przy temperaturach bliskich zeru spada ono o około 20%, osiągając nawet 50% pojemności mniej przy mrozach rzędu -20 stopni Celsjusza. Dlatego obowiązkowo skontroluj stan akumulatora i wymień go na nowy w razie konieczności.

Zawieszenie

Stan zawieszenia odgrywa kluczową rolę w zimowych warunkach jazdy. Od stanu zawieszenia, układu kierowniczego i amortyzatorów zależy nasze bezpieczeństwo w momencie poślizgu. Pamiętaj, że zużyte amortyzatory oznaczają dłuższa droga hamowania, oraz słabsze trzymanie się drogi przez samochód. 

Nie daj się zaskoczyć zimie! Korzystając z naszych rad, przygotuj się odpowiednio do zmieniających się warunków atmosferycznych.