Myślisz, że awaryjna sytuacja na drodze cię nie dotyczy? Nic bardziej mylnego! Tylko w 2019 roku na polskich drogach doszło do ponad 450 tysięcy kolizji i wypadków drogowych. Czy wiesz jak odróżnić od siebie te dwa zdarzenia? Czy w obu przypadkach powinieneś postępować tak samo? W tym materiale przygotowaliśmy garść przydatnych informacji.
Jak odróżnić kolizję od wypadku
Wielu kierowców nie potrafi wskazać zasadniczej różnicy pomiędzy kolizją a wypadkiem. Między tymi dwoma zdarzeniami występuje jedna zasadnicza różnica. Kolizja ma miejsce wtedy, kiedy w wyniku zdarzenia żaden z jego uczestników nie doznał obrażeń ciała, a ucierpiały jedynie pojazdy. O wypadku mówimy natomiast, kiedy w wyniku zderzenia przynajmniej jeden z jego uczestników doznał obrażeń.
1. Zostań na miejscu lub pozostaw dane kontaktowe
Pod żadnym pozorem nie uciekaj z miejsca zdarzenia! Niezależnie od jego rodzaju czy skutków opuszczenie miejsca zdarzenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Dotyczy to nawet takich sytuacji jak ta, gdy wyjeżdżając z miejsca parkingowego uderzysz w inny pojazd i nie masz czasu czekać na jego właściciela. Wtedy zostaw pod wycieraczką karteczkę z twoim numerem telefonu. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych konsekwencji, a być może uda się nawet polubownie rozwiązać sytuację.
2. Przesuń pojazd lub użyj trójkąta ostrzegawczego
W przypadku każdej awarii, o ile to możliwe należy przesunąć pojazd na pobocze tak, aby nie utrudniać przejazdu innym uczestnikom ruchu drogowego. Gdy jest to niemożliwe, należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Pamiętajmy, że to w jakiej odległości od pojazdu powinieneś go ustawić jest uzależnione od miejsca, w którym doszło do kolizji lub wypadku. W terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy możesz postawić tuż przy samochodzie. Poza tym obszarem zalecana odległość wynosi od 30 do 50 metrów. Na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt powinien być ustawiony około 100 metrów od pojazdu.
3. Zadbaj o oświadczenie sprawcy kolizji
Najłatwiejszym rozwiązaniem podstawowych formalności kolizyjnych jest wydrukowanie gotowego oświadczenia sprawcy kolizji, a następnie przechowywanie go w schowku samochodowym. Jego wzór możesz łatwo znaleźć w sieci. Posiadanie przy sobie gotowego dokumentu zaoszczędzi ci niepotrzebnego strasu i pomoże sprawniej poradzić sobie z sytuacją. Pamiętaj też, żeby na potrzeby potwierdzenia opisanej w oświadczeniu kolizji wykonać kilka zdjęć z miejsca zdarzenia.
4. Miej pod ręką niezbędne numery telefonów
Niejednokrotnie w skutek kolizji lub wypadku stopień uszkodzenia pojazdu uniemożliwia jego dalsze użytkowanie. W takim przypadku warto mieć przy sobie numer telefonu swojego ubezpieczyciela lub firmy oferującej usługi holownicze. W zależności od rodzaju wykupionego ubezpieczenia może ci przysługiwać holowanie auta do określonej odległości. Jeśli zdecydujesz się na jego droższą opcję, możesz nawet liczyć na samochód zastępczy.
5. Ubiegaj się o odszkodowanie
Jako poszkodowany w kolizji lub wypadku możesz ubiegać się o odszkodowanie od firmy, u której sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli nie posiada on ważnego ubezpieczenia lub nie udało ci się zdobyć potrzebnych informacji, możesz skorzystać z bazy UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni. Odszkodowanie przysługuje również wtedy, gdy sprawca zbiegł z miejsca kolizji lub wypadku. Niestety ubezpieczenie nie przysługuje w momencie, gdy nieustalony sprawca wyrządził wyłącznie szkodę mienia. Pamiętaj również, że UFG wypłaca pieniądze tylko za zdarzenia mające miejsce w na terenie Polski.
Kolizje i wypadki drogowe to zawsze stresujące wydarzenia. Będąc ich uczestnikiem postaraj się zachować zimną krew i zastosować się do powyższych wskazówek. Dzięki naszym podpowiedziom łatwiej będzie podjąć odpowiednie kroki i wykonać wszystkie niezbędne czynności, które pozwolą sprawnie poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazłeś.