Zarządzanie firmową flotą samochodową to zadanie wymagające często poświęcenia dużej ilości czasu i oraz posiadania chociażby podstawowej wiedzy z zakresu prawa ubezpieczeniowego i drogowego. Część firmy prowadzi te działania samodzielnie – niekiedy z różnym skutkiem. Zachęcamy do zapoznania się z case study, które obrazuje korzyści płynące z przekazania kwestii zarządzania flotą firmie zewnętrznej specjalizującej się w tego typu usługach.
CASE STUDY #4 Optymalizacja obsługi szkód
Firma Coca Cola Helenic Botling Company jest czołowym rozlewcą napojów bezalkoholowych na świecie. Działa w 28 krajach, m.in. w Polsce. W 2014 roku oddział krajowy firmy dysponował flotą 949 samochodów służbowych, w tym 612 samochodami w służbie sprzedaży.
Coca Cola Helenic Botling postanowiło skorzystać z usług firmy Claims Handling System, która jest partnerem biznesowym Flotex Polska. Ze wstępnej analizy przeprowadzonej przez CHS wynikało, że słabościami klienta są niestabilne koszty związane z eksploatacją flot samochodowych spowodowane rosnącymi kosztami ubezpieczeń i wysoką szkodowością. Jako rozwiązanie tych problemów zaproponowano takie działania jak poprawa edukacji kierowców, zarządzanie kosztami ubezpieczeń oraz umiejętne zmiany w strukturze flot samochodowych.
Po optymalizacji przeprowadzonej przez CHS nastąpiło wiele pozytywnych zmian. Średnia wartość odszkodowań wypłacanych z OC Coca Cola spadła o 42%. W przypadku winy kierowcy koszt likwidacji szkody oraz wypłata odszkodowań zaliczane są do kosztów działu, do którego należy dany pracownik, co porządkuje informacje na temat MPK (miejsca powstawania kosztów) w tym zakresie. Z kolei wartość ubezpieczenia AC została obniżona poprzez zmianę na AC z udziałem własnym 70% na pokrycie szkody całkowitej i szkody kradzieżowej.
Dzięki wsparciu ze strony CHS, Coca Cola HBC oszczędza średnio około 1000 złotych rocznie na jednym samochodzie. Po przemnożeniu przez liczbę pojazdów suma oszczędności to blisko 1 milion złotych rocznie.
To tylko jeden z przykładów tego, jak wykorzystanie wiedzy oraz doświadczenia fachowców przyniosło firmie wymierne korzyści. W przypadku samodzielnego zarządzania flotą samochodową firmy warto więc rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy brakuje w firmie osoby posiadającej odpowiedniej kompetencje lub gdy straty finansowe powodowane przez flotę w odczuwalny sposób przedkładają się na straty w firmowym budżecie.