Pierwszym etapem każdej inwestycji budowlanej jest odgrodzenie oraz zagospodarowanie placu budowy. Przez długie lata idea była w tym przypadku prosta. Na plac budowy dostarczano rozmaite materiały, które na miejscu były odpowiednio przygotowywane i używane jako część tworzonej konstrukcji. Trudno więc było wyobrazić sobie alternatywę dla takiego schematu budowy. Jednak ostatnie lata przyniosły popularyzację rozwiązania, które rzeczywiście może stać się realną alternatywą dla tradycyjnej koncepcji budownictwa. Mowa o tzw. budownictwie modułowym. Na czym ono polega i jakie są jego kluczowe zalety? Na te oraz inne pytania odpowiemy w niniejszym tekście.
Na czym polega budownictwo modułowe?
Każdy taki artykuł trzeba zacząć od wyjaśnienia najważniejszych założeń opisywanego projektu. Zatem czym tak w zasadzie jest budownictwo modułowe oraz jakie są jego fundamentalne założenia?
Jest to schemat tworzenia nieruchomości stanowiący przeciwieństwo tradycyjnego modelu budowy. Fundamentalnym założeniem budownictwa modułowego jest bowiem korzystanie z modułów, czyli przygotowanych wcześniej prefabrykatów, które zostają opracowane zgodnie z założeniami realizowanego projektu. Takie prefabrykaty trafiają na plac budowy już jako gotowe części konstrukcji – na miejscu są one jedynie łączone.
Co ciekawe, prefabrykaty nie są jedynie wstępnymi modelami np. ścian lub podłóg. Coraz więcej firm oferuje bowiem możliwość zaprojektowania modułów, które są niemal gotowymi częściami nieruchomości. Dość powiedzieć, że niektóre moduły już na etapie produkcji są wyposażane np. w niezbędne instalacje i elementy wyposażenia.
Idea polega więc na tym, aby maksymalnie ograniczyć zakres prac realizowanych bezpośrednio na placu budowy. Zamiast tego robotnicy mają skupić się na łączeniu poszczególnych modułów i w ten sposób stworzyć gotową konstrukcję. Trzeba zatem przyznać, że budownictwo modułowe naprawdę znacząco różni się od tradycyjnego schematu wznoszenia budynków.
Dlaczego budownictwo modułowe stało się tak popularne?
Sięganie po innowacyjne rozwiązania jest bez wątpienia fundamentem rozwoju. Jednak nie każda nowa technologia sprawdza się w praktyce. Jeżeli więc pewien schemat istotnie zyskuje na popularności, musi to świadczyć o jego ewidentnych zaletach. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa modułowego, które rzeczywiście zapewnia kilka istotnych korzyści.
Zacznijmy od zagadnień związanych z kwestiami logistycznymi. Pod tym względem głównym atutem budownictwa modułowego jest znaczące przyspieszenie budowy. Wynika to oczywiście z faktu, że zakres prac zostaje tutaj zredukowany do absolutnego minimum. Lwia część pracy zostaje bowiem wykonana w zakładzie, gdzie powstają prefabrykaty. Natomiast etap placu budowy tak naprawdę sprowadza się do połączenia przygotowanych elementów i stworzenia całej konstrukcji.
Co ważne, opisana wyżej zależność rozwiązuje problemy wynikające z sezonowości i uzależnienia od warunków atmosferycznych. Niesprzyjająca aura może bowiem opóźnić wykonanie pewnych prac, a co za tym idzie – znacząco wydłużyć całą realizację. Dlatego korzystanie z gotowych prefabrykatów pozwala na częściowe uniezależnienie budowy od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli nawet aura okaże się wtedy wyjątkowo nieprzyjazna, powstałe opóźnienie będzie zdecydowanie mniejsze.
Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Warto bowiem pamiętać, że fabryczna produkcja poszczególnych modułów przebiega z zachowaniem rygorystycznych norm dotyczących jakości. To dlatego gotowe prefabrykaty spełniają wszelkie normy w zakresie bezpiecznego budownictwa. Taka powtarzalność ogranicza również ryzyko pomyłek, które mogą znacząco odbić się na ewentualnym przebiegu budowy.
Rzecz jasna nie można tutaj pominąć również aspektu finansowego. Z jednej strony budownictwo modułowe pozwala na znaczące ograniczenie kosztów robocizny. Jednak dużo ważniejsze jest to, że domy modułowe są po prostu tańsze niż ich murowane odpowiedniki. Oczywiście w kwestii cenowej bardzo wiele zależy od parametrów oraz planu budynku. Jeżeli jednak projekt nie będzie szczególnie skomplikowany, wybór budownictwa modułowego powinien zapewnić oszczędność czasu i pieniędzy.
Jak duży jest potencjał budownictwa modułowego?
Sama koncepcja budownictwa modułowego jest naprawdę uniwersalna. To z kolei sprawia, że potencjał tej technologii nie ogranicza się wyłącznie do budownictwa mieszkalnego. Tak naprawdę budownictwo modułowe już teraz doskonale sprawdza się również w realiach projektów komercyjnych.
Warto bowiem zwrócić uwagę na jeden kluczowy fakt. Mianowicie uzyskanie niemal idealnej powtarzalności na etapie produkcji umożliwia tworzenie identycznych budowli w różnych częściach kraju, a nawet świata. To z kolei może mieć fundamentalne znaczenie dla firm, którym zależy na tym, aby wygląd ich placówek stanowił część brandingu.
Co ważne, podobny schemat można zastosować w przypadku rozmaitych punktów użyteczności publicznej. Tutaj pojawia się jeszcze jedna ważna możliwość, czyli analizowanie działalności istniejących placówek przez pryzmat kluczowych wskaźników. Na tej podstawie można później modyfikować projekty kolejnych budynków, a także wprowadzać do nich poprawki. Jeśli np. dany układ nie sprawdza się w danej placówce, można skorzystać z innego rozwiązania przy tworzeniu kolejnego oddziału. Takie podejście pozwoli na łatwiejsze znalezienie optymalnego rozwiązania konstrukcyjnego i zaplanowanie układu pomieszczeń.
Podsumowanie
Budownictwo modułowe można śmiało określić mianem rewolucji, która na nowo zdefiniuje realia dotyczące wznoszenia budynków. Jeszcze do niedawna sama idea opierania budowy na wyprodukowanych wcześniej modułach wydawała się abstrakcyjna. Jednak z czasem kolejne testy pokazywały, że taki schemat sprawdza się w praktyce. Budownictwo modułowe zapewnia bowiem kilka unikalnych zalet, które nie występują przy innych schematach budowy. Do najważniejszych atutów tego modelu można zaliczyć: przyspieszenie budowy, ograniczenie ryzyka błędów oraz optymalizację finansową.