Rewolucja technologiczna nie ogranicza się już tylko do sektora IT. Obecnie jest ona widoczna praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, a jednym z przykładów może być tutaj budownictwo. Co prawda, osobom spoza tego sektora place budowy rzadko kiedy kojarzą się z nowymi technologiami. Jednak w rzeczywistości okazuje się, że coraz więcej firm z branży budowlanej stawia na zaawansowaną automatyzację, a także wdrażanie wielu nowoczesnych rozwiązań. Na czym polegają wspomniane innowacje?
DLACZEGO DRONY CORAZ CZĘŚCIEJ POJAWIAJĄ SIĘ NA PLACACH BUDOWY?
Pierwszym przykładem takich innowacji może być wykorzystywanie dronów na placach budowy. Co prawda, drony wciąż są postrzegane głównie w kategorii ciekawego gadżetu, który można polecić wszystkim miłośnikom filmowania i fotografii. Jednak tych urządzeń nie należy traktować po macoszemu. Drony coraz częściej stają się bowiem narzędziem użytku profesjonalnego, czego dowodem może być choćby ich obecność na placach budowy.
Tutaj warto zadać pytanie, dlaczego drony zaczynają pojawiać się na budowach? Odpowiedzi należy szukać w możliwościach płynących z wykorzystania tych urządzeń. Przede wszystkim drony pozwalają na bardzo efektywne kontrolowanie przebiegu poszczególnych etapów budowy. Co więcej, sama charakterystyka dronów ma tutaj ogromne znaczenie, bo przecież z tych urządzeń można korzystać tylko pod warunkiem dostępu do wolnej przestrzeni, a tej na placach budowy zazwyczaj nie brakuje.
Popularyzacja dronów jest również efektem zwiększenia ich dostępności. Te urządzenia są obecnie produkowane przez różne firmy z całego świata. To z kolei zapewnia znacznie większy wybór, a co za tym idzie – spadek cen wywołany wzrostem rynkowej konkurencji. W efekcie zakup dobrego drona nie wymaga już wydawania fortuny.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA WYKORZYSTAĆ DRONY NA PLACACH BUDOWY?
Jak już wspomnieliśmy, drony zapewniają przede wszystkim ogromne możliwości pod kątem monitorowania przebiegu poszczególnych prac. Przykładem może być choćby nadzór budowlany i kontrola tego, czy pracownicy przestrzegają zasad BHP.
Co więcej, zaawansowane drony ze specjalistycznymi funkcjami umożliwią przeprowadzenie nawet tych bardziej wymagających prac. Przykładowo, drony z dedykowanym oprogramowaniem pozwolą na dokonywanie pomiarów i tworzenie map przestrzennych. To z kolei będzie absolutnie kluczowe na etapie planowania budowy.
Drony można wykorzystać także do fotografowania lub filmowania przebiegu prac. Uzyskane w ten sposób materiały będą bardzo przydatne pod kątem wszelkich analiz. Dzięki nim będzie można ustalić, gdzie warto wprowadzić pewne zmiany organizacyjne, aby dokonać optymalizacji kluczowych procesów.
Ponadto zdjęcia lub filmy wykonane z drona można także obrobić i wykorzystać później w celach marketingowych. Przykładem może być choćby stworzenie filmu wizerunkowego w stylu „timelapse”, w którym firma zaprezentuje swoje realizacje budowlane. W obecnych czasach wartość marketingowa takich treści będzie naprawdę wysoka.
INNE PRZYKŁADY AUTOMATYZACJI NA PLACACH BUDOWY
Oczywiście używanie dronów na placach budowy to tylko jeden z przykładów automatyzacji. W tym przypadku lista innowacyjnych rozwiązań jest bowiem znacznie dłuższa.
Wystarczy choćby wspomnieć o innych rewolucyjnych urządzeniach, czyli drukarkach 3D. Są to niezwykle zaawansowane technologicznie maszyny, które dodatkowo zostały zintegrowane ze specjalistycznym oprogramowaniem. Za jego pomocą można projektować autorskie wzory przedmiotów, materiałów lub dowolnych struktur. Następnie takie projekty są przetwarzane przez drukarkę, która przystępuje do ich wykonania przy użyciu kompozytu. To sprawia, że drukarki 3D pozwalają na tworzenie materiałów o ściśle określonych wymiarach i parametrach technicznych.
Oczywiście charakterystyka działania specjalistycznych budowlanych drukarek 3D różni się nieco od zwykłych modeli, choć ogólna zasada pracy urządzenia pozostaje niezmienna. Sercem takich drukarek również jest głowica z ekstruderem, czyli mechanizmem umożliwiającym topienie materiału i układanie go warstwami na platformie roboczej do momentu uzyskania przedmiotu, który odpowiada zaimplementowanym parametrom projektu. Jeżeli jednak spojrzymy na ten proces nieco bliżej, zauważymy dwie zasadnicze różnice. Po pierwsze, budowlane drukarki 3D są przystosowane do tworzenia struktur przy użyciu betonu, a nie tylko filamentu, z którego korzystają tradycyjne modele przeznaczone do użytku domowego. Beton jest więc nakładany warstwowo aż do momentu uzyskania pożądanej struktury. Po drugie, sama specyfika pracy wpływa na zupełnie inne wymiary urządzenia, bo drukarki przemysłowe są ogromne i ważą nawet kilka ton. Jednak dzięki temu taka drukarka jest w stanie zapewnić gigantyczny wzrost efektywności pracy. Przykładem może być jedna z inwestycji w Teksasie, gdzie użycie budowlanej drukarki 3D pozwoliło na wykonanie w ciągu kilkuset godzin prac, które normalnie zajęłyby kilka miesięcy. 1
Warto również pamiętać o tym, że druk 3D pozwala na zoptymalizowanie procesu obróbki, co zapewnia szereg korzyści. Dotyczą one przede wszystkim zmniejszenia ilości zużywanego materiału i możliwości łatwiejszego zaprojektowania konstrukcji o nietypowej charakterystyce.
Poza drukiem 3D można także wspomnieć o automatyzacji w aspekcie używania coraz bardziej zaawansowanych urządzeń i technologii budowlanych. Będą to między innymi:
- specjalistyczne roboty budowlane (np. Hadrian X);
- automatyczne systemy zarządzania;
- algorytmy sztucznej inteligencji przystosowane do potrzeb sektora budowlanego.
PODSUMOWANIE
Nowa technologia nie jest zarezerwowana tylko dla wąskich sektorów gospodarki. Otaczająca nas rzeczywistość dobitnie pokazuje bowiem, że szeroko pojęta automatyzacja wkroczyła już do niemal każdego sektora. W przypadku budownictwa symbolem tego faktu może być choćby obecność dronów, drukarek 3D lub innych zaawansowanych technologicznie urządzeń na placach budowy. Dzięki nim już teraz można zoptymalizować wiele procesów i zadbać o sprawniejsze wykonanie licznych prac. Dlatego trzeba się spodziewać tego, że w przyszłości znaczenie automatyzacji w tym sektorze będzie jeszcze większe.