Cyberbezpieczeństwo floty – jak skutecznie chronić dane?

Wszechobecna cyfryzacja jest ogromnym ułatwieniem przy prowadzeniu biznesu, bo pozwala na szybsze i wygodniejsze wykonywanie setek ważnych czynności. Niestety, praktycznie każde wygodne rozwiązanie niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Ta zasada sprawdza się także w przypadku cyfryzacji, bo wszelkie luki w zabezpieczeniach mogą stać się źródłem poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa danych. Dlatego w tym tekście opiszemy najważniejsze cyberzagrożenia w zarządzaniu flotą oraz przedstawimy sposoby na to, jak można im zapobiegać.

NAJWIĘKSZE CYBERZAGROŻENIA W ZARZĄDZANIU FLOTĄ

Pod terminem „cyberzagrożenia” mogą kryć się dziesiątki różnych metod, które pozwalają na zakłócenie normalnej pracy firmy lub wykradnięcie cennych informacji. Nie sposób byłoby opisać wszystkich takich zagrożeń w jednym tekście. Dlatego my skupimy się głównie na tych najczęściej spotykanych rodzajach cyberataków.

Ataki na systemy telematyczne – takie systemy są często obierane na cel przez cyberprzestępców, którzy poprzez przejęcie kontroli nad oprogramowaniem mogą śledzić pozycję pojazdów, uzyskiwać dostęp do wrażliwych informacji, a nawet manipulować funkcjami pojazdów. Według raportu Upstream Security z 2022 roku liczba cyberataków na systemy motoryzacyjne wzrosła o 225% w ciągu zaledwie czterech lat.*
*(źródło:https://upstream.auto/2022-report-thank-you/?submissionGuid=dcfa3d78-b523-4c2a-aff8-c434db048999)

Kradzież danych osobowych i firmowych – cyberprzestępcy mogą przechwytywać informacje o kierowcach, trasach przejazdów lub danych finansowych, aby później wykorzystać takie informacje do celów przestępczych. Głównymi zagrożeniami są tutaj: kradzieże tożsamości, szantaże oraz nielegalny handel danymi. Przykładem takiej sytuacji była niedawna afera związana z samochodami marki KIA. Okazało się, że zabezpieczenia zainstalowane w tych pojazdach miały ogromne luki, przez co przestępcy mogli łatwo złamać taką ochronę i uzyskać dostęp do wielu wrażliwych informacji. Na szczęście wspomniane luki udało się wykryć na tyle wcześnie, aby właściciele pojazdów nie doświadczyli poważniejszych konsekwencji z powodu wadliwych zabezpieczeń. Jednak ten przykład dowodzi, jak realne może być zagrożenie cyberprzestępczością.

Ataki typu ransomware – ataki tego typu w ostatnich latach przybierają na sile. Cyberprzestępcy mogą zainfekować systemy informatyczne firmy złośliwym oprogramowaniem, które blokuje dostęp do danych lub systemów zarządzania flotą. Następnie atakujący wysuwają żądania, na ogół finansowe, w zamian za przywrócenie dostępu. Przykładem jest atak na TNT Express. (źródło: https://www.paliwa.pl/strona-startowa/archiwum/spolka-tnt-express-padla-ofiara-ataku-hakerskiego).

SPRAWDZONE METODY NA POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA FLOTY

Co wspólnego mają ze sobą wszystkie opisane wyżej cyberzagrożenia? Przede wszystkim to, że udany atak praktycznie zawsze wynika z pewnych luk w zakresie bezpieczeństwa. Aby więc zamknąć cyberprzestępcom dostęp do takich luk, trzeba zwrócić szczególną uwagę na trzy kluczowe filary.

Pierwszym filarem są szeroko pojęte praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Absolutną podstawą jest tutaj dwuetapowa autoryzacja dostępu (2FA) do wrażliwych danych. Dzięki niej nawet przejęcie jednego hasła nie pozwoli cyberprzestępcom na zalogowanie się do firmowego konta. Oprócz tego istotne jest tworzenie kopii zapasowych systemów. Takie kopie pozwolą na odtworzenie bazy danych, jeśli pierwotne dane zostaną zaszyfrowane np. poprzez atak ransomware. Co więcej, bardzo ważne jest również stałe monitorowanie działania systemów i reagowanie na wszelkie próby ataku. Obecnie eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zalecają stałe testowanie systemów pod kątem ewentualnych luk.

Drugim filarem jest dbałość o dane oraz firmowe oprogramowanie. W pierwszej kolejności należy dbać o to, aby regularnie aktualizować wszelkie aplikacje i programy. Takie aktualizacje w wielu przypadkach wprowadzają bowiem udoskonalone zabezpieczenia, które mają chronić użytkowników przed cyberzagrożeniami. Dodatkowo warto stosować pewną formę szyfrowania danych, aby trudniej było uzyskać do nich dostęp.

Trzecim i niestety często najważniejszym filarem jest czynnik ludzki, czyli zachowania samych pracowników. To właśnie ich błędy i nieuwaga często prowadzi do zainfekowania systemów. Niestety, takiego ryzyka nie da się w 100% wyeliminować, ale można nieco je ograniczyć. Główną rolę w tym procesie odgrywają szkolenia i edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa. Firma musi informować swoich pracowników o znaczeniu bezpieczeństwa danych i konieczności przestrzegania pewnych zasad dotyczących cybersec.

PODSUMOWANIE

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma jest narażona na niebezpieczeństwa związane z cyberprzestępczością. Aby więc ograniczyć ryzyko wycieku danych, firma powinna wdrożyć określone środki bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno używanego oprogramowania, jak i czynności wykonywanych przez samych pracowników. Tylko tak kompleksowe podejście może ograniczyć ryzyko związane z potencjalnymi działaniami cyberprzestępców.