Rejestracja i wycofanie pojazdu z ruchu

Rok 2022 to czas licznych zmian dla kierowców – zarówno w kwestii przepisów ruchu drogowego, jak również spraw związanych z rejestrowaniem samochodów. Od 1 lutego w życie weszły przepisy, na które czekało wielu właścicieli samochodów. Dzięki nowym regulacjom dot. rejestracji pojazdu oraz tymczasowego wycofania z ruchu drogowego zaoszczędzimy czas, a w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy!

Tablice rejestracyjne

Jeszcze parę lat temu tablice rejestracyjne stanowiły wartościową wskazówkę m.in. dla służby ruchu drogowego. Podpowiadały one, skąd pochodzi kierowca. Odkąd na popularności zaczął zyskiwać leasing, informacja ta przestała mieć tak duże znaczenie. Wynika to z faktu, że leasingowane pojazdy nie są rejestrowane w miejscu, w którym zamieszkuje leasingobiorca. Nowo wprowadzone zmiany nie ułatwią rozpoznawania pochodzenia kierowcy, aczkolwiek przyniosą inne pozytywne rezultaty dla osób rejestrujących auto.

Korzyści dla osób rejestrujących pojazd

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, każdy kierowca, który od lutego będzie rejestrował zakupione używane auto, otrzyma możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Tym samym na znaczeniu traci informacja z jakiego województwa pochodzi pojazd i w jakim będzie on obecnie użytkowany. Oznacza to, że np. mieszkaniec Szczecina może zakupić auto w Rzeszowie i rejestrując je, złożyć wniosek o zachowanie dotychczasowych tablic. Dla posiadacza nowo zakupionego samochodu jest to oszczędność rzędu 80 zł (koszt nowej tablicy). Aby móc skorzystać z tej możliwości, trzeba jednak spełniać kilka warunków. Po pierwsze, tablice rejestracyjne muszą być czytelne i nie posiadać żadnych uszkodzeń. Po drugie, muszą wpisywać się w obecny wzór (białe tło i niebieski pasek z symbolem PL oraz gwiazdkami UE).

Tymczasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Kolejną nowością dla kierowców są przepisy dotyczące wyrejestrowania auta. Najczęściej mają one zastosowanie w przypadkach jego uszkodzenia, podczas wypadku. Zgodnie z ich nowym brzmieniem, samochód możemy wycofać z ruchu drogowego na minimum 3, a maximum 12 miesięcy. Taka możliwość pozwoli zaoszczędzić wielu wydatków, związanych m.in. z ubezpieczeniem w czasie, gdy auto nie jest użytkowane, a jego naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy. Co istotne, przywrócenie samochodu do ruchu drogowego musi być poprzedzone przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego, potwierdzającego jego pełną sprawność.

Nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić kierowcom wiele czasu i co najważniejsze funduszy. Kolejna aktualizacja związana z tym tematem pojawi się już we wrześniu. Czy znowu będziemy mieć powody do zadowolenia? Dowiemy się już niebawem.