Liczba samochodów na świecie stale rośnie, a miejsc do parkowania wciąż brakuje. Parkowanie na chodnikach, trawnikach czy skrzyżowaniach może skutkować mandatem lub nawet odholowaniem auta, za które koszty ponosi kierowca. Ważne, by znać podstawowe zasady parkowania i wiedzieć, jakich błędów się wystrzegać.
Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć kierowca jest parkowanie. Zatłoczone miasta, brak wystraczającej ilości miejsc parkingowych, stres, pośpiech – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na to, że dochodzi do konfliktów na drogach. Źle zaparkowane samochody to powszechny widok w polskich miastach. Pozostawione pojazdy utrudniają ruch pieszym, rowerzystom oraz innym kierowcom.
1. Zwróć uwagę na znaki
Zasady dotyczące parkowania są jasno sprecyzowane, zebrane w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”. Należy pamiętać, że pojazd można zatrzymać w miejscach jedynie do tego wyznaczonych, czyli tam, gdzie nie stwarza on zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W myśl tej zasady, parkowanie przy wyjeździe z bramy lub garażu oraz pozostawienie auta przy skrzyżowaniu jest zabronione. Jeśli chcesz zatrzymać się na drodze, zrób to równolegle, jak najbliżej krawędzi jezdni.
2. Kultura kierowcy
Parkując pamiętaj o tym, by zmieścić się w liniach lub pozostawić pojazd w bezpiecznej odległości od innych aut, czyli w sposób, który umożliwiać będzie bezpieczne zaparkowanie innego pojazdu. Jadąc samochodem musisz pamiętać, że uczestnikami ruchu drogowego są zarówno kierujący pojazdami, jak i rowerzyści oraz piesi, którzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Kierowcy często nie zwracają na nich uwagi np. przy wyjeździe z parkingu, co skutkować może potrąceniem. Błędem jest także parkowanie na chodniku i blokowanie przejścia.
3. Nie parkuj „na pamięć”
Przy manewrach parkowania należy zwracać uwagę jak parkujemy. Cofanie „na pamięć” lub „na wyczucie” to nienajlepszy pomysł. Patrz w lusterka lub obejrzyj się za siebie. Pomoże ci to dokładnie ocenić odległość od innych pojazdów czy przedmiotów i finalnie – poprawnie i bezpiecznie zaparkować.
4. Włącz kierunkowskaz
Zdarzyło Ci się jechać za pojazdem, który nagle wykonał manewr bez sygnalizowania go lub włączył kierunkowskaz zbyt późno, co skutkowało kolizją? Większość kierowców ma takie doświadczenia. Jeśli więc planujesz parkowanie, ale dopiero poszukujesz miejsca, zwolnij i zasygnalizuj pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, że planujesz określony manewr. Wówczas, pojazdy jadące za Tobą będą wiedziały, że planujesz parkowanie.
5. Bądź konsekwentny
Będąc kierowcą trzeba zadać sobie pytanie, jakich zachowań nie lubimy u innych kierujących i starać się ich wystrzegać. Nikt nie jest idealny i sporadycznie popełniane błędy nie są problemem, jednak notoryczne powtarzanie niechcianych zachowań, może obfitować w nieprzyjemne i niebezpieczne sytuacje na drodze. Wystrzegaj się zatem niebezpiecznych manewrów, sygnalizuj, gdy chcesz zaparkować, a pojazd staraj się pozostawić w miejscu do tego wyznaczonym, gdzie nie będzie on stwarzał zagrożenia dla innych kierujących, pieszych czy rowerzystów.