Nadeszła pora, kiedy temperatura powietrza znacząco się obniżyła, a co za tym idzie, warunki na drogach z tygodnia na tydzień stają się coraz trudniejsze. Jest to moment, w którym należy rozważyć zmianę ogumienia w samochodach na zimowe. Niestety, rynek wulkaniczny może przyprawić nas o zawrót głowy. Czym zatem warto się kierować , wybierając opony zimowe?
Decydując się na zakup nowych opon zimowych dobrze kierować się wytycznymi, które dadzą pewność, że dany komplet będzie dostosowany do Twojego samochodu. Warto przygotować się do zakupu wcześniej, żeby uniknąć pomyłek i ewentualnych zwrotów, zwłaszcza, że pogoda zmienia się dynamicznie, a wymiana opon znacząco wpływa na bezpieczeństwo i jakość naszej jazdy.
Rozmiar opon
Bezpiecznie kierować się w tym aspekcie rekomendacjami producenta samochodu. Opony z homologacją do konkretnych pojazdów również mogą różnić się między sobą. W praktyce oznacza to, że do jednego pojazdu dobrać można opony o różnych rozmiarach trzymając się jednocześnie zaleceń ze strony producenta.
Jeżeli chodzi o szerokość opon zimowych, tutaj również możesz spotkać się z wieloma wątpliwościami. Zakłada się jednak, że na okres jesienno-zimowy powinno się przyjmować dolną granicę zaleceń ze strony producenta. Dla przykładu, jeżeli dla Twojego samochodu rekomenduje się szerokość oscylującą pomiędzy 195 a 225 mm, warto zdecydować się na szerokość 195 mm, co sprawi, że rozkład ciężaru pojazdu rozłoży się na węższej powierzchni, a to z kolei ułatwi jazdę po śniegu i błocie pośniegowym. Niektórzy kierowcy są jednak zdania, że szersze opony zapewnią krótszą drogę hamowania i rekomendują to rozwiązanie – zwłaszcza do jazdy po mieście.
Pozostałe parametry
Wybierając opony zimowe należy wziąć pod uwagę szereg innych parametrów. Na szczęście, większość z nich określana jest przez producenta samochodu.
- Indeks nośności opony – określa wagę maksymalną samochodu wraz z obciążeniem,
- Indeks prędkości opony – określa prędkość maksymalną, jaką można poruszać się decydując się na dany komplet opon,
- Oceny w testach i rekomendacje – nie jest to typowy parametr, ale na pewno warto zwrócić uwagę na te informacje. To właśnie wyniki testów weryfikują parametry opon i pozwalają dokonać optymalnego wyboru.
Na co dodatkowo warto zwrócić uwagę?
Wybór opon na pewno nie będzie łatwy. Oprócz parametrów, który charakteryzuje się każda opona, dobrze jest również wziąć pod uwagę:
- Budżet – ceny opon, w zależności od marki, może znacząco się od siebie różnić. Warto ustalić kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na zakup, aby wstępnie zawęzić pole wyboru.
- Bieżnik opon – zimowy komplet opon powinien być wyposażony w głębszy bieżnik niż wersja letnia. Oznacza to, że powinien wahać się pomiędzy 1,6 mm nawet do 10 mm. Warto jednak brać pod uwagę, że dobrą praktyką jest wymiana opon, gdy bieżnik starty jest poniżej 4 mm.
- Datę produkcji – faktem jest, że opony zimowe zużywają się szybciej niż letnie, co spowodowane jest m.in. mieszanką, z jakiej zostały wykonane. Data produkcji jest istotna z powodu daty ważności, którą sugerują sami producenci. Liczy się ją na 5 lat od daty wypuszczenia opon do sprzedaży, a nie ich montażu.
- Gwarancję – warunki, jakie oferują producenci w większości nie różnią się znacząco między sobą, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na oferty przedłużenia okresu gwarancyjnego lub innych, dodatkowych możliwości zabezpieczających zakup.
Zakup opon zimowych to bardzo ważna decyzja, która wpływa nie tylko na komfort naszej jazdy, ale także bezpośrednio oddziałuje na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co prawda w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale idąc przykładem wielu innych krajów, gdzie wymiana ogumienia jest uregulowana prawnie, warto przyłożyć się do tej kwestii na poważnie. Być może to właśnie dzięki tej decyzji unikniemy części groźnych sytuacji na drodze.