Początek grudnia oznacza nadejście okresu, w trakcie którego wzrasta liczba wypadków drogowych. Oblodzona lub śliska nawierzchnia, nieodśnieżone auto, nieodpowiednie opony czy zbyt szybko jazda – każdy z tych czynników może mieć fatalne konsekwencje. Dlatego też zima to okres, w którym każdy kierowca jest zobowiązany do zachowania wyjątkowej ostrożności. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę, aby jazda o tej porze roku była bezpieczniejsza.
Samodzielnie lub w warsztacie
Pierwszym i najważniejszym elementem przygotowania samochodu do nowych warunków powinna być wymiana opon. Opony letnie wykonane są z tworzywa, które podczas niższych temperatur sztywnieje, a przez to stają się one bardziej śliskie. Opony zimowe zachowują elastyczność podczas mrozów, nie tylko ze względu na odpowiednią mieszankę materiałów, ale również dzięki odpowiedniej powierzchni bieżnika posiadającej szersze rowki i więcej bloków. Kiedy należy zmienić opony? Producenci ogumienia polecają zmianę w momencie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Najważniejsze jest natomiast, aby zdążyć przed pierwszymi opadami śniegu i gołoledzią.
Zanim ruszysz
Przed każdą jazdą powinniśmy upewnić się, że nasze auto jest całkowicie odśnieżone. Zapewnia to zarówno odpowiednią widoczność dla kierującego jak również zapobiega zsypywaniu się śniegu na inne samochody, jednocześnie utrudniając im jazdę i powodując zagrożenie. Odśnieżanie powinno się zaczynać od dachu samochodu. W następnej kolejności warto odśnieżyć wszystkie szyby i lusterka. Powinniśmy zadbać także o widoczność naszych tablic rejestracyjnych i świateł. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Poza skrobaczką przydać się może zmiotka, którą z łatwością odgarniemy śnieg z samochodu, a nieocenioną pomocą stanie się odmrażacz, który pozwoli nam z łatwością uporać się z warstwą lodu na szybie.
Solidny przegląd techniczny
W trakcie zimy Istotne jest stosowanie odpowiednich płynów – do spryskiwaczy oraz chłodniczego. Zimowy płyn do spryskiwaczy nie zamarza w niskich temperaturach, dlatego też można go swobodnie używać. Dodatkowo w przeciwieństwie do letniego płynu, nie tworzy na szybie zamarzniętej warstwy utrudniającej widoczność. Płyn chłodniczy powinien być natomiast skontrolowany przy okazji jesiennego przeglądu, ponieważ jego zamarznięcie grozi pęknięciem bloku silnika. Wchodząc w okres zimowy warto w szczególności zadbać o odpowiedni stan tarcz i klocków, a także dobrą jakość płynu hamulcowego. Dodatkowo trzeba pamiętać o oleju silnikowym – najlepiej zaplanować jego kontrolę i wymianę zanim dotkną nas zimowe mrozy.
Na co warto zwracać uwagę za kierownicą
Nie bez znaczenia pozostaje również technika jazdy. Należy unikać zbyt dynamicznych ruchów kierownicą oraz gwałtownego hamowania i dodawania gazu. Warto również zwracać uwagę na wysokość obrotów i pamiętać o wydłużonej drodze hamowania. Zakręty należy pokonywać pod większym kątem, unikać jazdy na luzie, a przede wszystkim zwracać baczną uwagę na innych uczestników ruchu drogowego. Warto też decydować się na częstsze hamowanie silnikiem – pozwoli to lepiej panować nad samochodem, a dodatkowo zmniejszy spalanie. Uwaga na błoto pośniegowe! Rozmarzający śnieg wydaje się zachętą do powrotu do bardziej dynamicznej jazdy, jednak to właśnie błoto, które dostaje się pod powierzchnię opon sprawia, że całkowicie tracimy przyczepność.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was pomocne i przejdziecie przez ten okres bez żadnych zaskoczeń i trudności.