Światła samochodowe – jak używać?

Światła samochodowe – jak używać?

Jeśli jesteśmy właścicielem pojazdu to wiemy, że elementem jego wyposażenia są różne światła w aucie – mijania, drogowe, przeciwmgielne, pozycyjne. Temat tak prozaiczny to jednak okazuje się, że nawet światła samochodowe są przez niektórych używane w nieprawidłowy sposób. Dlatego, dziś wytłumaczymy kiedy, używamy jakich świateł konkretnie.

Jakie są rodzaje świateł w aucie?

Światła postojowe – światła te często bywają mylone ze światłami pozycyjnymi. Nie są one obowiązkowym wyposażeniem samochodu i mogą być montowane wyłącznie w pojazdach o długości do 6m i szerokości do 2m. Światła postojowe w aucie wykorzystuję się jaka sama nazwa wskazuje tylko w przypadku postoju lub zatrzymania w warunkach niedostatecznej widoczności i wyłącznie od strony środka jezdni. Światła te nie są wystarczające w przypadku pojazdów połączonych z przyczepą.

Światła pozycyjne – są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Wykorzystuje się je w tych samych przypadkach jak światła postojowe – przy postoju lub zatrzymaniu w trudnych warunkach widoczności. W tym wypadku nie ma jednak wymogu włączania świateł wyłącznie z jednej strony. Światła pozycyjne powinny być również włączony w aucie, które jest holowane.


Światła dzienne – światła do jazdy dziennej można mieć włączone wyłącznie od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej widoczności. Światła te nie mogą być jednocześnie włączone ze światłami mijania. Warto przy tym pamiętać, że przepisy odnośnie ich użytkowania różnią się w państwach europejskich, jeśli więc jeździć po Europie, jak i po świecie koniecznie sprawdź, czy światła dzienne są dozwolone przez dane Państwo.

Światła mijania – w Polsce istnieje obowiązek używania świateł mijania przez cały czas jazdy samochodem – niezależnie od pory dnia czy roku. Istnieją trzy wyjątki, kiedy światła mijania mogą zostać zastąpione innym rodzajem świateł – w przypadku korzystania ze świateł do jazdy dziennej (w dzień przy dobrych warunkach widoczności), ze świateł drogowych (w nocy) lub przeciwmgielnych przednich (w przypadku mgły).

Światła drogowe – świateł drogowych (nazywane równie – światła długie) można używać wyłącznie od zmierzchu do światu na drogach nieoświetlonych. Należy je przełączyć na światła mijania, jeżeli naprzeciwko znajdą się inni uczestnicy ruchu – zarówno pojazdy jak i piesi – których mogłyby oślepić intensywne świata drogowe. Ze świateł drogowych nie należy jednak korzystać w przypadku mgieł, ponieważ dodatkowo ograniczają widoczność. Światła długie mogą być włączone też w terenie zabudowanym, gdy w pobliżu nie znajdują się latarnie lub inne rodzaje oświetlenia miejskiego, oczywiście z zachowaniem rozsądku, tak by nie oślepić innych uczestników ruchu.

Światła przeciwmgielne przednie – wbrew pozorom światła przeciwmgłowe przednie nie są nieobowiązkowym elementem samochodu, jednak są bardzo przydatne w przypadku występowania gęstych mgieł. Przepisy zezwalają na włączenie ich wraz ze światłami mijania. Część kierowców uważa jednak, że to zły pomysł – światła mijania mogą oświetlać mgłę ograniczając przez to widoczność. Istnieje jeden wyjątek, który pozwala korzystać z przednich świateł przeciwmgielnych nawet w bezmgielny dzień – dozwolone jest to w przypadku poruszania się po krętej drodze oznaczonej znakiem T-5 A-3 lub T-5 A-4.

Światła przeciwmgielne tylne – świateł tych należy używać, gdy widoczność spowodowana przez mgłę jest mniejsza niż 50m. W przypadku poprawy widoczności należy je wyłączyć – światła przeciwmgłowe tylne bowiem mogą utrudniać odróżnienie ich od świateł stopu. Nie należy używać tych świateł także w przypadku deszczu – mokre powierzchnie odbijać będą intensywne czerwone światło, co może wywołać dezorientację innych uczestników ruchu.

Znając wszystkie światła samochodowe, warto również zapoznać się instrukcją pojazdu, by wiedzieć, jakie żarówki potrzebne są do ich obsłużenia, bowiem w każdej chwili może czekać nas wymiana na nową. Wtedy musimy wymienić je samodzielnie lub zgłosić się do warsztatu, który nam je wymieni. Jazda bez oświetlenia jest nie tylko niebezpieczna, lecz grozi nałożenie mandatem.

Drugą sprawą jest to, że ważne jest odpowiednie ustawienie świateł w aucie, by oświetlały drogę pod dobrym kątem.