Decydując się na zakup używanego samochodu, powinieneś wzmóc czujność, ponieważ pułapki mogą czekać na każdym etapie tego typu transakcji. Niestety nie każdy z nas ma odpowiednią wiedzę, aby ich uniknąć, dlatego warto zapoznać się z kilkoma poradami, które ułatwią cały proces oraz pozwolą uchronić portfel przed feralną inwestycją. Zapraszamy do lektury.
- Oceń wygląd ogłoszenia
Kiedy zdecydujesz się na konkretny model i znajdziesz ofertę sprzedaży, warto bliżej się jej przyjrzeć. Jeśli ogłoszenie jest obszerne, zawiera dużo ładnych fotografii, pojazd przedstawiany jest w nim jako „idealny” lub pojawiają się takie zwroty jak „bezwypadkowy” i „pierwszy właściciel” – nabierz podejrzeń. Generalna zasada jest prosta: im lepszy opis, tym gorszy samochód. Rzetelny opis pojazdu jest zazwyczaj krótki, rzeczowy i pozbawiony ozdobników.
- Sprawdź sprzedawcę
W dużej ilości przypadków samochody kupione od osób prywatnych są lepsze niż te oferowane przez sprzedawców. Ci drudzy często wykorzystują ten fakt podszywając się pod osoby prywatne. Aby nie nabrać się na tego typu sztuczkę, warto dzwoniąc zapytać na początku rozmowy czy ogłoszenie jest nadal aktualne. Handlarz prawdopodobnie zapyta, o które auto nam chodzi. Można również spróbować wpisać dany numer telefonu w wyszukiwarce i przeszukać oferty.
- Zweryfikuj numer VIN
Jeśli chcesz sprawdzić rzetelność informacji podanych w ogłoszeniu, wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Tam, po wpisaniu numeru VIN, numeru rejestracyjnego i pierwszej daty rejestracji otrzymasz bezpłatny raport o pojeździe. Dowiesz się m.in. czy auto nie jest kradzione i ilu miało właścicieli. Sprzedawca nie chce podać numeru? Odpuść sobie to ogłoszenie.
- Bazuj na lokalnych ofertach
Jedziesz 200 km tylko po to, żeby zobaczyć auto? Bez sensu! Lepiej poszukaj ofert w swojej okolicy. No chyba, że chcesz wrócić do domu z autem, które wcale Ci się nie podoba. Wierz lub nie, ale rzadko kto chce wracać z pustymi rękami po tak długim dystansie. Działa tutaj mechanizm psychologiczny, który popycha nas do zakupu, ponieważ już i tak sporo zainwestowaliśmy – w tym wypadku pieniądze na paliwo oraz swój czas na dojazd. Pod taką presją łatwo dokonać zakupu, z którego nie będziemy później w pełni zadowoleni.
- Zabierz ze sobą drugą osobę
Na oględziny warto zabrać ze sobą drugą osobę, niekoniecznie mechanika. Racjonalna kalkulacja oraz chłodne spojrzenie na auto, które tak bardzo Ci się podoba, często się przydaje. Twój towarzysz z pewnością dostrzeże więcej wad niż Ty!
- Uważaj na popularne oszustwa
Bezwypadkowa przeszłość i cofnięty licznik to najczęstsze oszustwa. Jeśli auto ma mały przebieg, a widzisz ślady długiej eksploatacji (zniszczoną tapicerkę, mocno przetarte elementy gumowe) lub stosunkowo nowe elementy – nabierz podejrzeń. Naprawy lakiernicze najłatwiej sprawdzić na krawędziach drzwi, bagażnika i błotników.
- Weź samochód na jazdę próbną
Nie każdy sprzedawca chce się zgodzić na jazdę próbną. Jednak jeśli już masz taką możliwość, skorzystaj z niej! Obserwuj uważnie kontrolki i wskaźniki na desce rozdzielczej. Zwróć uwagę na pracę silnika przy zwalnianiu i przyspieszaniu oraz sprawdź, czy samochód nie ma problemu z utrzymaniem kierunku.
To tylko kilka sprawdzonych pomysłów, które przydadzą Ci się przy kupnie wymarzonego samochodu. Najważniejsze jest chłodne i racjonalne podejście do zakupu, które pomaga dostrzec wady, ale i zalety danego pojazdu. Powodzenia!